Archive for January 14th, 2012

January 14, 2012

Things Janie Loves

by Janie Jones

Recently the Jones Household has been on a Nutella kick. I bought a jar on a lark, and Leif kinda looked at me funny. But, then, he discovered how yummy it is and absconded with the jar, hiding it under all the miscellaneous flotsam piled up on his computer table. Later, I go to enjoy some Nutella and the jar is 3 quarters empty. So, I did what any one would do. I went out and bought the jumbo vat o’ Nutella. 26 oz of hazelnutty goodness, baby! Although, on Amazon one can buy a case of Nutella for a mere $17.97 plus $6.95 S/H. I’m not sure about the category, “Used and New” from $15.59. Um, used Nutella? I don’t even want to go there….

However, if I save labels from my Nutella jars I can get free Nutella merchandise. Whoo-hoo! And, buying a case at a time would earn me a highly desirable Nutella Spreader in no time. Sadly, I was too late in discovering the Nutella website to enter the sweepstakes to win a case of free Nutella. That may be for the best. Seriously, I could bankrupt myself on Keebler’s Wheatables Toasted Pecan Nut Crisps, my preferred vehicle for Nutella consumption. Those little elves have a crazy expensive price tag on their Nut Crisps.

Anyway, according to Amazon, there’s an 11 pound jar produced in Italy. I don’t know if that’s true. I think that may fall under the category of too much of a good thing.

So, any of you nuts for Nutella?

Tags: